Marihuana a PTSD

Zespół stresu pourazowego wciąż jest bagatelizowany przez psychiatrów w naszym kraju. Niestety ofiary gwałtów, przemocy domowej, czy po wypadkach nie maja dbrej opieki psychologa, ponieważ mają pomoc jedynie zaraz po nieprzyjemnym i traumatycznym zdarzeniu a później są zostawione same sobie. PTSD objawia się wielokrotnie jeszcze przez długi czas po zdarzeniu. Najczęściej objawami PTSD są:

  • problemy ze snem
  • strach przed wychodzeniem z domu
  • strach przed obcymi ludźmi
  • niechęc do własnego ciała
  • poczucie winy
  • unikanie przedmiotów przy miejsc, które kojarzą się z przedmiotem traumy, może to być unikanie jazdy samochodem po poważnym wypadku, czy chodzenia wieczorem po parku, po gwałcie w takim miejscu

Takie osoby niechętnie również opowiadają o tym co im się przydarzyło. Nie chcą wracać do nieprzyjemnych wspomnień. Chcą ukoić swoje nerwy i stres, ale często sięgają po alkohol, który nie dość, że szybko doprowadza do uzależnienia, ale też pogłębia smutek.Marihuana może być świetnym środkiem, który pozwoli na łatwe pozbycie się stresu pourazowego. THC sprawia, że osobom z takim stresem bardzo łatwo jest się zrelaksować. Lepiej również im zasypiać oraz zmniejszają napięcie, w tym napięcie mięśniowe, towarzyszące często nerwicy. Marihuana pomaga także zwiększyć dystans między tym co było a teraźniejszością. Po joincie nie mamy tak jak po alkoholu ochoty na rozpamiętywanie przeszłości. Jesteśmy bardziej rozluźnieni i mamy bardziej pozytywne nastawienie do świata. Stajemy się bardziej gadatliwi i otwarci co pomaga zamkniętym osobom z PTSD na rozmowę np. z najbliższymi czy terapeutą. Marihuana wpływa też na postrzeganie siebie. Bardziej rozluźnieni myślimy o sobie znacznie lepiej, dlatego osoby ze stresem pourazowym po gwałcie powinny stosować marihuanę jako wsparcie w terapii. Oczywiście nie powinno się jej łączyć z antydepresantami, ponieważ THC wraz z lekami tego typu potęguje senność i może zbyt mocno nas uspokoić. Przed zastosowaniem marihuany musimy skonsultować się z lekarzem prowadzącym, który chce przepisać nam antydepresanty, czy leki uspokajające i usypiające.

Informacje ze strony https://www.taniesianie.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...